Alexa Certify

دومین محصول بر اساس مگاپلتفرم SP100

زمان عرضه SP100 کراس، کراس‌اوور اختصاصی سایپا مشخص شد

نویسنده: خشایار خسروی سه شنبه، 15 مهر 1399
اتومبیل فارسی - سایپا SP100 کراس اتومبیل فارسی - سایپا SP100 کراس

به تازگی صفحه رسمی سایپا در اینستاگرام تصویر جدیدی از کراس‌اوور توسعه داده شده بر اساس پلتفرم SP100 منتشر و اعلام کرده که این خودرو سال آینده به بازار می‌آید. برخی از شنیده‌ها حاکی از آن است که پیش فروش این محصول در بهار سال آینده آغاز خواهد شد.

سایپا در مرداد ماه سال جاری در مراسمی از اولین کراس‌اوور خود با عنوان SP100 کراس رونمایی کرد. پیش از این قرار بود که کراس‌اوور سایپا با نام رهام کراس کانتری عرضه شود اما با تغییر نام رهام به شاهین، این نام نیز به شاهین کراس کانتری تغییر نام داد. این درحالی است که در مراسم رونمایی، سایپا محصول جدید خود را SP100 کراس خواند و اعلام کرد که با ارسال نامه‌ای به فرهنگستان زبان و ادب فارسی درخواست پیشنهاد اسم برای این محصول کرده است.

 

SP100 کراس دومین محصول بر اساس مگا پلتفرم SP100 سایپا است. نخستین محصولی که بر اساس این پلتفرم طراحی شد، سایپا شاهین بود که سال گذشته در نمایشگاه اتومبیل شیراز رونمایی شد. پروژه مربوط به مگا پلتفرم SP00 از حوالی سال‌ 1393 در گروه خودروسازی سایپا مطرح شده و سایپا این پلتفرم را با مشارکت شرکت TJI چین و بر اساس پلتفرم XP90 تویوتا که نسل دوم یاریس بر اساس آن تولید شده بود توسعه داده است. این پلتفرم تویوتا در برخی محصولات چینی حاضر در بازار ایران نیز مورد استفاده قرار گرفته است. مگا پلتفرم‌ها دسته‌ای از پلتفرم‌ها هستند که قابلیت تولید چندین محصول بر اساس آن‌ها وجود دارد.

 

  بخوانید > آشنایی کامل با SP100 کراس، اولین کراس‌اوور اختصاصی سایپا  

 

سایپا در زمان رونمایی هیچ اطلاعات دقیقی از ویژگی‌های فنی و تجهیزات رفاهی و ایمنی SP 100 کراس منتظر نکرد. اما پیش‌بینی می‌شود همانند شاهین، SP100 کراس به پیشرانه M15 توربوشارژ با توانایی تولید 110 اسب‌بخار قدرت و 165 نیوتن‌متر گشتاور و استاندارد آلایندگی یورو 5 مجهز شود. همچنین نمونه رونمایی شده توسط سایپا مجهز به جعبه‌دنده خودکار است و احتمالا سایپا جعبه‌دنده 5 سرعته دستی (مشابه با شاهین) و ۶ سرعته خودکار را برای محصول جدید خود درنظر بگیرد.

در مراسم رونمایی، سایپا محصول جدید خود را SP100 کراس خواند و اعلام کرد که با ارسال نامه‌ای به فرهنگستان زبان و ادب فارسی درخواست پیشنهاد اسم برای این محصول کرده است.

آن طور که به نظر می‌رسد در بخش تجهیزات رفاهی و ایمنی نیز همچون شاهین، SP100 کراس تجهیزاتی چون ترمز دیسکی خنک شونده در جلو و دیسکی در عقب، نمایشگر ۷ اینچی لمسی، رهیاب ماهواره‌ای، دکمه‌های روی فرمان،دوربین دید عقب،سامانه‌های ABS، EBD و BAS، تریم داخلی چرم، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، سانروف، رینگ‌های 17 اینچی آلیاژی جدید، 2 کیسه هوای ایمنی، استارت دکمه‌ای، سامانه ورود بدون کلید، سنسور پارک، اتولایت، نشانگر تعویض دنده، چراغ روشنایی در روز و قفل اتوماتیک درها در سرعت‌های بالای 10 کیلومتر در ساعت مجهز خواهد شد.

در همین زمینه

بیشتر بخوانید

شبکه‌های اجتماعی

تلگرام اتومبیل فارسیآپارات اتومبیل فارسیاینستاگرام اتومبیل فارسییوتیوب اتومبیل فارسیتلگرام اتومبیل فارسی