بنزین مورد استفاده در شرایط فعلی با پیشرانه‌های یورو ۵ سازگاری دارد؟

استاندارد یورو ۵ چقدر قیمت خودروها را بالا می‌برد؟

اتومبیل فارسی - چهارشنبه، 02 بهمن 1398

تبدیل خودروی یورو ۴ به یورو ۵ بر خلاف آنچه که گفته شده قیمت‌ها را تا ۱۰ میلیون تومان بالا نمی‌برد و این هزینه بسیار کم‌تر است.

این روزها بحث در مورد استانداردهای خودرویی و تبدیل از یورو ۴ به یورو ۵ بیشتر شده است. سال آینده نیز قرار است خودروهای داخلی با این استاندارد تولید شوند. اما این تغییر چقدر قیمت خودروها را بالا می‌برد؟ بنزین مورد استفاده در شرایط فعلی با پیشرانه‌های یورو ۵ سازگاری دارد؟ برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها گفت‌و‌گویی با فربد زاوه، کارشناس حوزه خودرو انجام شده است:

 

زاوه ابتدا گفت: «تبدیل یورو ۴ به یورو ۵ یک تغییر بزرگ محسوب نمی‌شود. اتحادیه اروپا نیز متوجه شد که این استاندارد کارایی بالایی ندارد به همین خاطر دوره استفاده از آن زیاد نبود و سریعا به سمت یورو ۶ رفتند. قضیه تبدیل به یورو ۵ احتیاج به فناوری بالایی ندارد و با بحث کاتالیست هم می‌توان به این استاندارد رسید. در نتیجه شاهد تفاوت قیمت بالایی نیز در این تبدیل نخواهیم بود و فقط نوع فلزات و حجم استفاده شده از آن‌ها در کاتالیست تغییر پیدا خواهد کرد.»

وی در مورد هزینه تبدیل به یورو ۵ اظهار کرد: «آن طور که به نظر می‌رسد تفاوت قیمت برای تبدیل به یورو ۵ چیزی حدود ۳۰ الی ۵۰ یورو باشد (با احتساب نرخ یورو ۱۴۰۰۰ تومان حدود ۴۰۰ الی ۷۰۰ هزار تومان می‌شود) که عدد قابل توجهی نیست. بنابراین سال آینده قیمت خودرو از این بابت تغییر پیدا نخواهد کرد اما قاعدتا در این زمینه شرایط دیگری نیز مطرح است. در همین راستا قبلا گفته شده که تبدیل به یورو ۵ چیزی حدود ۱۰ میلیون تومان بر قیمت خودروها می‌افزاید اما چنین مسئله‌ای اشتباه است. ۱۰ میلیون تومان تقریبا ۹۰۰ یورو می‌شود که چنین اعدادی برای تبدیل خودرو به یورو ۵ صحیح نیست. این در حالی است که قیمت یک پیشرانه نو حدود ۱۰۰۰ یورو است و اگر کل پیشرانه را بخواهیم تعویض کنیم باید ۱۰ میلیون تومان بگیریم.»

 

زاوه در مورد نوع سوخت مورد استفاده برای خودروهای یورو ۵ گفت: «خودروهای وارداتی که در کشور تردد می‌کنند از نوع یورو ۵ هستند و در صورت استفاده از سوخت نامناسب استهلاک آن‌ها بالا می‌رود. اما با این وجود بین یورو ۴ و یورو ۵ تفاوت بسیار زیادی وجود ندارد بنابراین با مشکل خاصی مواجه نخواهیم شد. البته گفته شده بود که پالایشگاه خلیج فارس قابلیت تولید بنزین یورو ۵ را دارد بنابراین اگر چنین امکانی وجود داشته باشد می‌توان بنزین یورو ۵ را نیز به اندازه سوپر تولید کرد.»

 

منبع: گسترش نیوز

پربازدیدترین

ردکارپت