دانستنی‌های لازم در زمان رانندگی و نگهداری از خودرو

با روشن شدن چراغ بنزین چند کیلومتر می‌توان حرکت کرد؟

اتومبیل فارسی - جمعه، 11 آبان 1397

یک راننده همیشه آرزو دارد در سفرها، هیچ‌گاه شاهد روشن شدن چراغ‌های اضافی نباشد! این چراغ‌ها که در صفحه کیلومتر خودرو ظاهر می‌شود، هرکدام نشان از بروز یک مشکل یا اعلام یک هشدار در خودرو دارند. علاوه بر چراغ‌های کمربند و لامپ‌ها، سایر چراغ‌ها نگران‌کننده هستند.

اما شاید از همه دلهره‌آورتر چراغ بنزین باشد و برای افرادی که حوصله مراجعه منظم به پمپ‌بنزین را ندارند، شاید تا مراجعه و انجام سوخت‌گیری، چالش این‌که هرلحظه ممکن است بنزین تمام شود ذهن راننده را خسته کند.

حال اگر بخواهیم بررسی کنیم که خودروها از ابتدای روشن شدن چراغ چه میزان پیمایش دارند، می‌توانیم این دلهره را کاهش دهیم.

اگر بخواهیم یک استاندارد کلی در مورد زمان روشن شدن چراغ به دست بیاوریم، می‌توانیم به استانداردهای ارائه‌شده بین‌المللی اشاره‌کنیم. بر اساس بررسی بیش از 40 خودرو و محاسبه میزان باقی‌مانده بنزین در باک آن‌ها، مشخص شد متوسط بنزین باقی‌مانده در باک خودروهای خارجی به‌صورت متوسط 2.6 گالن است. اگر بخواهیم این عدد را به لیتر تبدیل کنیم، می‌بایست آن را در 3.78 ضرب کنیم که شاهد عددی در حدود 9.8 لیتر خواهیم بود. البته لازم به ذکر است که این مقدار در اتومبیل‌های مختلف، متفاوت است. 

اگر در باک خودرو شما 9.8 لیتر بنزین باقی‌مانده باشد، می‌بایست مصرف سوخت خودروتان را با آن بررسی کنید. در زیر به بررسی 4 خودرو متفاوت می‌پردازیم. البته می‌بایست به‌صورت پیش‌فرض استفاده از خودرو را در حالت رانندگی بدون ترافیک در نظر بگیریم.

 

پراید:  این خودرو به دلیل مصرف حدود 6.5 تا 7 لیتر در صد کیلومتر در مصارف شهری و شرایط بدون ترافیک می‌تواند با بنزین باقی‌مانده از لحظه روشن شدن چراغ، در حدود 100 تا 120 کیلومتر را بپیماید.

پژو 206:  با متوسط مصرف 9 لیتر در صد کیلومتر در مصارف شهری، از لحظه روشن شدن چراغ بنزین می‌تواند در حدود 100 کیلومتر را بپیماید.

رنو کولئوس:  با مصرف 11.8 لیتر در صد کیلومتر در شهر، می‌تواند از لحظه روشن شدن چراغ، در حدود 80 الی 85 کیلومتر را بپیماید.

سوزوکی گرند ویتارا: این شاسی‌بلند ژاپنی خوش‌ آوازه می‌تواند با مصرف 12.5 لیتر در صد کیلومتر، حدود 80 کیلومتر را بپیماید.

 

پس در زمان روشن شدن چراغ بنزین حتی اگر در ترافیک شدید هم قرار بگیرید، تقریباً می‌توانید به اولین پمپ‌بنزین در 40 کیلومتری خود مراجعه کنید و سوخت‌گیری کنید. 40 کیلومتر دورتر به این معنی است که شما در شهری مانند تهران، می‌توانید از یک سمت شهر به سمت دیگر بروید و در انتها با خودرو روشن سوخت‌گیری کنید. 

حدود مسافت قابل پیمایش توسط سایر اتومبیل‌ها پس از روشن شدن چراغ بنزین  به شرح زیر است:

 

پژو 405، پارس و سمند : 76 تا 89 کیلومتر

رنو ساندرو: 104 کیلومتر

رنو تندر90: 108 کیلومتر

مزدا3: 100 کیلومتر

فولکس‌واگن گل: 106 کیلومتر

کیا ریو: 120 تا 140 کیلومتر

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان - اتومبیل فارسی

AutomobileFarsi All 325x180

autofa banner2

nanova 1398

پربازدیدترین