بانک اخبار

با بسته شدن سیستم ثبت سفارش کالا و ممنوعیت واردات اتومبیل، شرکت‌های واردکننده زیادی در این حوزه در آستانه تعطیلی قرار گرفته‌اند، به گونه‌ای که ناگزیر به تعدیل نیروهای خود شده‌اند. اکنون تازه‌ترین آمار تجارت خارجی ایران نشان می‌دهد در شهریورماه سال‌جاری تنها یک هزار و ۲۵۹ دستگاه انواع خودروی سواری از طریق گمرکات سراسر کشور وارد شده است؛ بنابراین با احتساب خودروهای وارداتی در شهریورماه، در مجموع طی ۶ ماه نخست سال جاری، ۱۳ هزار و ۷۷۱ دستگاه اتومبیل سواری وارد کشور شده است. براساس آمارهای گمرک، واردات این تعداد خودرو به کشور ۳۷۹ میلیون و ۵۷۰ هزار دلار، ارزبری داشته است.
این در حالی است که در پنج ماهه ابتدایی سال جاری، ۱۲ هزار و ۵۱۲ دستگاه خودرو به ارزش ۳۴۵ میلیون دلار به کشور وارد شده است. در شرایطی شاهد واردات این تعداد خودرو در شش ماهه ابتدایی سال جاری هستیم که در مدت مشابه سال گذشته، ۴۴ هزار و ۶۹۵ دستگاه انواع خودرو به ارزش یک میلیارد و ۱۹۴ میلیون دلار به کشور وارد شده بود. با مقایسه آمارهای ارائه شده در ۶ ماهه ابتدایی سال‌جاری با مدت مشابه سال گذشته مشاهده خواهیم کرد، واردات خودرو با کاهش 69.2 درصدی روبه‌رو بوده است.
دلیل اصلی این مساله را باید در ممنوعیت ورود خودرو به ایران به‌دنبال بستن سایت ثبت‌سفارش از تیرماه گذشته جست‌وجو کرد. به‌دنبال قرار گرفتن خودرو در فهرست کالاهای ممنوع‌الورود به کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت‌سفارش آن را لغو کرد. هرچند که زمزمه‌هایی از سوی برخی نمایندگان مجلس در ارتباط با لغو ممنوعیت ورود خودرو به گوش می‌رسد، با این حال تاکنون وزارت صنعت خودرو را از فهرست کالاهای ممنوع‌الورود به کشور خارج نکرده و کماکان واردات خودرو به کشور ممنوع است. البته با توجه به تعیین تکلیف خودروهایی که با ارز دولتی ثبت‌سفارش شده بودند و الزام واردکنندگان به پرداخت مابه‌التفاوت برای ترخیص آن‌ها به‌نظر می‌رسد روند واردات خودرو در ماه‌های پیش‌رو اندکی افزایشی شود. با این حال این میزان واردات با مدت مشابه در سال گذشته فاصله زیادی دارد.

 

منبع: دنیای اقتصاد

واردات خودرو ۷۰ درصد کاهش یافت

دوشنبه، 23 مهر 1397

نجات بازار خودرو با ورود شورای رقابت و سازمان حمایت

مسیر متفاوت خودرو از نرخ ارز

دوشنبه، 16 مهر 1397

 

روند کاهش قیمت محصولات داخلی

ریزش قیمتی در بازار خودرو

چهارشنبه، 11 مهر 1397

ماجرای حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان 

مدل قیمت‌گذاری خودرو با فرض تعویض مرجع

چهارشنبه، 11 مهر 1397

شرایط پیش فروش ایران خودرو، صیانت از حقوق مصرف کنندگان

شرایط فروش 53 هزار دستگاه ایران خودرو چیست؟

یکشنبه، 01 مهر 1397
صفحه1 از30